HISTORICKÉ POVODNĚ NA JABLONECKU

Nejstarší zmínky o povodních jsou již z roku 1312. Velká voda postihla oblast Jizerských hor také v 18. st. a v 19. st., kdy se všechny katastrofy odehrály v letních měsících. Povodně v 19. st. byly v letech 1812, 1846, 1850, 1858, 1875, 1886 a poslední povodeň, největší, roku 1897. Od 50. let 19. st. se objevují první návrhy na regulaci vodních toků. První s tímto nápadem přichází Adolf Schwab, který chtěl zregulovat Harcovský potok.

rozvodněná Nisa v části Rýnovic při velké povodni
rozvodněná Nisa v části Rýnovic při velké povodni

Jablonecko díky své poloze nebylo v historii tolik zasaženo povodňěmi, v porovnání s oblastí Liberce.

Povodeň roku 1897

Dne 30. a 31. července roku 1897 zasáhla Jizerské hory obrovská průtrž mračen, kdy napršel během jediného dne srážkový rekord, a to 345mm. Hodnota byla naměřená na Nové Louce. Zdejší lidé měli v paměti i další povodně, které byly v letech 1846 a 1888. Z dochovaných materiálů vyplývá, že to byla obrovská katastrofa, kdy se všechny malé potůčky rozvodnily a unášely celé střechy, krovy, trámy a další části obydlí. Škody byly tenkrát neuvěřitelné. Voda poničila továrny, stroje, zboží i zásoby. Těžce postižený byl Liberec a Soukenné náměstí. Harcovský potok se rozlil a poškodil významně Liebiegovy továrny. Narušena byla i železniční doprava a telefonní spojení. V údolí Mšena byla povodeň o něco menší, přesto byla zničena Mauthnerova továrna a most v Brandlu. V povodí Nisy byly velké ztráty na lidských životech, zahynulo téměř 120 lidí na české straně Jizerských hor (Skořepa 2001). Po této povodni byl roku 1899 založen výbor, který zanedlouho schválil a obhájil výstavbu přehrad v Jizerských horách, které měly sloužit právě k protipovodňovým účelům. Představenstvo výboru se obrátilo na odborníka přes stavby přehrad Doktora. ing. Otto Intze z Cách. Ten nabídku přijal a roku 1899 měl v Liberci přednášku o důležitosti přehrad. Intze měl zkušenosti se stavbou vodních děl v oblasti Porýní. Počátkem roku 1900 byla myšlenka na výstavbu zveřejněna (Ročenka liberecké architektury 2010). Jednalo se o obrovský projekt, který potřeboval také velké finanční zajištění. Po získání finančního krytí začala výstavba první přehrady v Harcově. Postupně byly postaveny ostatní přehrady. Celá soustava tak chrání 20% povodí Lužické Nisy. Společným znakem těchto přehrad je hráz obloukového půdorysu s mohutným předsypem.

Protipovodňové opatření Jablonecka

přehrada Mšeno (1910), protipovodňové opatření a odvodňovací štola (2013)

DMR
DMR
Jablonec nad Nisou
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky